Technická univerzita v Liberci partnerem MS v orientačním běhu 2021

22. 1. 2020

Memorandum o spolupráci při pořádání světového šampionátu podepsali předseda organizačního výboru mistrovství Jan Picek a rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina.

Mistrovství světa v orientačním běhu se bude v České republice konat počtvrté. První světový šampionát na našem území se konal v roce 1972 v Doksech a tam se také začátkem července roku 2021 jeho pořádání vrátí. Jednotlivé závody se uskuteční na Kokořínsku a také v Jizerských horách.

Čistá příroda i po závodě

„Tyto oblasti patří mezi fyzicky i technicky nejnáročnější terény pro orientační běh. Chceme ukázat zahraničním závodníkům to nejlepší, co máme v Česku,“ zdůrazňuje ředitel mistrovství světa Jan Picek vysoké ambice pořadatelů na sportovní úroveň akce. „Zásadní je pro nás důraz na ekologii. Spolupracujeme již s Ministerstvem životního prostředí a zapojili jsme se do projektu Dost bylo plastů. Významně se snažíme také podpořit místní. Jde nám o propagaci regionu s důrazem na přínos místním. Spolupracujeme s regionálními firmami, jako jsou Kitl nebo Konrad, desítkou obcí a samozřejmě také s Libereckým krajem. Technická univerzita v Liberci tak přesně zapadá do naší mozaiky,“ upřesnil hodnoty a vize, které si pořadatelský tým stanovil.

Díky mistrovství světa vzniknou také desítky nových map a sportovišť, které mohou využít místní kluby, školy nebo široká veřejnost. Organizátoři se mimo jiné zavázali k tomu uspořádat v okolí univerzity závod v orientačním běhu pro studenty i zaměstnance TUL. Zároveň by mělo dojít k významné vzájemné propagaci z obou stran. „Sport k naší univerzitě patří od jejích začátků. Už v roce 1953, kdy byla tehdy Vysoká škola strojní v Liberci založena, vznikla při ní hned také tělovýchovná jednota Slavia. Za tu dobu se už slušná řádka našich studentek a studentů zapsala do historie českého i světového sportu. Jsme rádi, že sportovní akci takového formátu, jakým mistrovství světa v orientačním běhu je, můžeme podpořit,“ uvedl rektor Miroslav Brzezina