Pevnostní sprint ve znamení švédských barev zásluhou Isaca von Krusenstierna a Tove Alexandersson

3. 7. 2021

Finálový závod probíhal stejně jako kvalifikace v historickém městě Terezín, kterému dominují především několikaposchoďové obranné valy a vodní příkopy. Pořadatelé nachystali pro nejlepší světové orientační závodníky tratě se spletitou sítí postupů právě v terezínských hradbách, a to o vzdálenosti 3.5 km s 40m převýšením a 20 kontrolami pro ženy, respektive 3,9 km s 40m převýšením a 24 kontrolami pro muže. Se záludnou tratí se nejlépe vypořádali Švédi Isac von Krusenstierna a Tove Alexandersson.

Pouze tři závodníci v mužské kategorii stlačili čas finálového závodu pod 14 minut, a to třiadvacetiletý Švéd Isac von Krusenstierna sedm sekund před Norem Kasperem Harlemem Fosserem a třináct sekund před Novozélanďanem Timem Robertsonem. Von Krusenstierna se ujal vedení již v první polovině závodu a na vítězný trůn už nikoho dalšího nepustil. „Bylo to trochu méně stresující, že jsem startoval na začátku. Mohl jsem se soustředit pouze na svůj závod a nemyslet na ostatní. Je těžké zhodnotit svoje volby postupů, ale myslím si, že jsem se trefil do těch nejlepších. Začátek byl trochu lehčí, než jsem očekával, ale zbytek trati mě nepřekvapil. Dokázali jsme se s týmem dobře připravit pomocí Google Maps, správně jsme odhadli závodní mapu i tunely,“ komentoval své první vítězství na mistrovství světa Švéd.

I mezi ženami šlo o vyrovnaný závod. Dlouho si držela vedení Natalie Gemperle reprezentující neutrální stát, kterou až na závěr odsunula na stříbrnou pozici zlatá medailistka Tove Alexandersson. Pro bronz si doběhla Dánka Maja Alm i přes to, že se podle svých slov specificky na závod připravovala pouze šest týdnů. Pro Tove Alexandersson to byla jedenáctá zlatá medaile z mistrovství světa: „Věděla jsem, že to bude pravděpodobně velmi technická trať a že si stavitelé připraví něco zvláštního, například s novými ploty, takže jsem byla od začátku otevřená jakémukoliv scénáři. Na začátku jsem udělala chybu a myslela jsem si, že závod pro mě skončil, ale dokázala jsem ještě zabojovat.