Švédsko vyhrálo sprintové štafety stylem start – cíl

4. 7. 2021

Uličkami Doks se prohnaly nejrychlejší nohy světa. Švédská štafeta v sestavě Alexandersson, Svensk, Bergman a Hagström potvrdila svou dominanci nad zbytkem startovního pole a doběhla si pro zlato stylem start a cíl. O další cenné kovy se přetahovaly týmy Švýcarska, Norska, Velké Británie, Dánska a Česka. Až na posledním úseku se po chybě Švýcarska prosadili Norové na stříbrnou příčku právě před zemí helvétského kříže.

Na start sprintových štafet se postavilo celkem 26 týmů, které se doslova prohnaly uličkami a parky Doks a zajistily tak divácky velmi zajímavý závod. Ačkoliv Doksy oproti Terezínu nejsou tak orientačně náročným prostorem, závod nabídl řadu zajímavých voleb, které hýbaly pořadím až do posledních metrů. Pořadatelé si pro ženy připravili farstované tratě na 3,7 km s převýšením 54 m a 20 kontrolami, pro muže 4,3 km, s převýšením 62 metrů a 23 kontrolami. Dvaadvacetinásobná medailistka z mistrovství světa Tove Alexandersson přinesla do cíle prvního úseku zásadní devatenácti sekundový náskok před Simonou Aebersold za Švýcarska, který si její týmoví spoluběžci udrželi až do cíle. Po oba mužské úseky se na prvních dvou pozicích stabilně držely týmy Švédska a Švýcarska v odstupu od zbytku závodního pole, a to zásluhou Emila Svenska a Gustava Bergmana, respektive Joeyho Hadorna a Martina Hubmanna. Jednu z nejrychlejších orienťáckých disciplín finišovaly ženy. Po více než hodině od startu se na poslední kontrole objevila švédská závodnice Sara Hagström s dvaceti šesti sekundovým náskokem a doběhla tak favorizovaným Švédům pro titul mistrů světa. Následovaná byla nakonec norskou závodnicí Andrine Benjaminsen, která se dokázala v poslední části závodu dostat o tři sekundy před chybující Švýcarku Elenu Roos.

Češi v sestavě Knapová, Nykodým, Král a Janošíková dýchali celý závod na záda nejlepším. Nakonec skončili v odstupu minuty a půl od vítězů na pátém místě. Na prvním úseku šla Jana Knapová mapově stabilní závod a předávala na skvělém třetím místě. „Podle mě jsem šla nejlepší volby a dneska hlavně, musím říct, nohy běžely dobře. Myslím, že jsme jako tým skvěle připravení jak fyzicky, tak teoreticky. Celý letošek je tým super, nálada je dobrá, což je podle mě jeden klíč k úspěchu,“ dodala po doběhu pardubická závodnice. Na druhém úseku česká štafeta klesla na pátou příčku a tu už si udržela. Poslední úsek měl slovy Terezy Janošíkové nicméně hodně napínavý finiš: „Myslím, že všechny holky na finiši, na tom dneska byly fyzicky krásně a abych předváděla nejlepší světový výkon, tak to ještě nějaký kus práce bude chtít. Já jsem si rychle načetla postupy, kousla to a řekla jsem si, že to páté místo musí vyjít.

 

Výsledky závodu:

  1. Švédsko
  2. Norsko
  3. Švýcarsko
  4. Dánsko
  5. Česká republika
  6. Velká Británie