Kyburz a Alexandersson mistry světa na krátké trati

6. 7. 2021

Na fyzicky i orientačně náročné krátké trati v kamenných polích Jizerských hor byl nejrychlejší v čase 39:31 Švýcar Matthias Kyburz, čímž ukončil švédskou nadvládu na šampionátu. „Po pěti letech jsem znovu získal individuální medaili z mistrovství světa a po tak dlouhé době je to opravdu skvělý pocit. Řekl jsem si, že dnes musím číst mapu opravdu detailně, jelikož se jedná o tak náročný terén. Párkrát jsem si při dohledávání kontrol připadal jako stěrače v autě, ale nikdy jsem zásadně neztratil kontakt s mapou,” dodal čerstvý pětinásobný medailista z mistrovství světa. Za předpokládaným vítězným časem zaostal o více než 4 minuty. Stříbro získal do švédské medailové sbírky Gustav Bergman, který v těsném souboji porazil o sedm sekund Ruslana Glibova z Ukrajiny.

                    

Přestože Tove Alexandersson, stejně jako mnoho jiných běžkyň, udělala chybu na začátku trati, dokázala ji velmi rychle smazat a  ziskem třetí zlaté medaile v řadě ukázala ostatním, kdo je královnou WOC 2021. Dnes jsem měla velmi špatný start, udělala jsem dvě celkem velké chyby, takže jsem musela bojovat i psychicky. Snažila jsem se zůstat pozitivní, abych zůstala soustředěná po zbytek závodu,” dodala ke svému výkonu švédská hvězda. Norka Andrine Benjaminsen si doběhla s odstupem 2:21 od Alexandersson pro stříbrnou medaili. Simona Aebersold ze Švýcarska porazila v těsném souboji o bronzovou medaili Norku Kamillu Steiwer.

                       

Nejlepším Čechem se stal na čtrnáctém místě Pavel Kubát, který do arény dobíhal společně s v konečném pořadí devátým Oleksandrem Kratovem z Ukrajiny. “Strategie byla neztratit se v šutrech a pěkně si to ťuknout, což si myslím, se do velké míry podařilo, ale prostě tam chyběla taková ta třešnička na dortu, kdy to všechno naskakuje a plyne to za sebou. To mi tam chybělo a proto mě i doběhl Kratov. Ale bavilo mě to, ryzí orienťák, nádherný a brutálně těžký,” komentoval trať v okolí Bukové hory královehradecký běžec. 

České závodnice Denisa Kosová a Adéla Indráková se zařadily za sebe v odstupu osmi sekund na osmé, respektive deváté místo a zaznamenaly tím druhé a třetí umístění Čechů v nejlepší desítce na šampionátu. Přesto nebyla ani jedna se svým výkonem úplně spokojená, obě chybovaly především v začátku tratě. “Trenér říkal, že mám být pozitivní, ale já úplně pozitivní nejsem. Zkazila jsem začátek, nebyla jsem úplně spokojená s mapou, ale teď nechci být přehnaně kritická, musím se na to podívat zpětně. Svůj výkon spíš hodnotím jako průměrný,” řekla po doběhu nejlepší česká závodnice na middlu Kosová. Velkým zklamáním českých nadějí byla diskvalifikace Jany Knapové, která orazila blízkou mužskou kontrolu. Pardubická závodnice běžela svůj životní závod a pohybovala se po celou dobu na medailových pozicích.

 1. Matthias Kyburz (SUI) – 39:31 🥇
 2. Gustav Bergman (SWE) – 40:11 🥈
 3. Ruslan Glibov (UKR) – 40:18 🥉
 4. Lucas Basset (FRA) – 41:36
 5. Kasper Harlem Fosser (NOR) – 41:38
 6. Eskil Kinneberg (NOR) – 41:40
Výsledky českých závodníků:
14. Pavel Kubát – 44:40
21. Miloš Nykodým – 48:32
36. Tomáš Křivda – 51:53
 1. Tove Alexandersson (SWE) – 38:12🥇
 2. Andrine Benjaminsen (NOR) – 40:33🥈
 3. Simona Aebersold (SUI) – 41:33 🥉
 4. Kamilla Steiwer (NOR) – 41:35
 5. Sara Hagström (SWE) – 41:46
 6. Lisa Risby (SWE) – 42:10

Výsledky českých závodnic:
8. Denisa Kosová – 43:43
9. Adéla Indráková – 43:50
mp Jana Knapová