Jasné štafetové vítězství Švédek

8. 7. 2021

Švédská ženská štafeta ve složení Risby, Hagström a Alexandersson si nejlépe poradila s technickými tratěmi ve skalním městě na Kokořínsku a doběhla si pro zlato s více než dva a půl minutovým náskokem na stříbrné Švýcarsko (Roos, Hauswirth, Aebersold). Dramatická bitva o bronz skončila ve prospěch Norska a finišující Andrine Benjaminsen, která v motýlku posledního úseku porazila Svetlanu Mironovovu reprezentující neutrální stát a domácí Janu Knapovou.

Po prvním úseku utekla Švýcarka Elena Roos zbytku startovního pole. “Hrozně se mi líbí místní terén a na tenhle závod jsem se těšila. Jsem na tom fyzicky dobře, takže jsem volila obíhačky, kde jsem mohla pořádně zabrat,” řekla v cíli spokojená Švýcarka. Na druhou Švédku Lisu Risby si vytvořila náskok 36 sekund. V kontaktu s čelem závodu zůstalo po prvním úseku se ztrátou do dvou minut deset týmů. V průběhu druhého úseku se skupina pronásledujících roztrhala a postupně se na čele závodu osamostatnily běžkyně ze Švédska, Švýcarska a Češka. Švýcarka Sabine Hauswirth chybovala několikrát v průběhu trati a pustila do suverénního vedení Švédsko, které vybíhalo do posledního úseku s náskokem 3:39. “Během tréninků jsem snila o tom, že to bude takto vypadat. Bylo to jako být v labyrintu. Nacházet malé stezky, kterými se vydat, byla hrozná zábava,” komentovala závod v cíli Švédka Hagström. Česko na třetím místě ztrácelo 3:50 po skvělém výkonu Denisy Kosové. “Technicky za sebe dneska největší spokojenost. Dneska jsem věděla, že je to o tom nedělat chyby, předvést stabilní výkon a to se mi povedlo až na to jedno hloupé zaváhání na konci,” řekla v cíli Kosová.

Švédky a Švýcarky si na třetím úseku jednoznačně udržely první a druhé místo. Tove Alexandersson dofinišovala Švédsku pro zlato 2:33 před stříbrnou štafetou Švýcarska, které běžela třetí úsek Simona Aebersold. Sedm minut za vítězkami se strhl souboj o bronz, do kterého se zapojila skvěle běžící Norka Andrine Benjaminsen, chybující Jana Knapová a Svetlana Mironova za Neutrální sportovce z Ruska. V závěrečném pytlíku nakonec měla navrch nakonec Norka, která štafetě ve složení Olaussen, Steiwer a Benjaminsen doběhla se ztrátou 7:01 pro bronz. “Páté místo je fajn, ale určitě jsme čekaly víc. Bylo to na dosah, ale prostě ten poslední úsek je hrozně těžký a norská finišmanka Andrine byla silná. Můj výkon bohužel nebyl optimální. Mrzí mě chyba pětce, byla to paralelka, takže se z ní strašně špatně dostávalo,” shrnula svůj výkon Knapová. 

  1. Švédsko (Lisa Risby, Sara Hagström, Tove Alexandersson)
  2. Švýcarsko (Elena Roos, Sabine Hauswirth, Simona Aebersold)
  3. Norsko (Marie Olaussen, Kamilla Steiwer, Andrine Benjaminsen
  4. Neutrální stát (Anastasia Rudnaya, Tatiana Ryabkina, Svetlana Mironova)
  5. Česko (Adéla Indráková, Denisa Kosová, Jana Knapová)
  6. Polsko (Ewa Gwozdz, Hanna Wisniewska, Aleksandra Hornik)