IOF WOC Clinic podporuje menší o-národy

9. 7. 2021

Na Mistrovství světa má své zastoupení 39 států z pěti kontinentů – Severní a Jižní Ameriky, Austrálie, Afriky, Asie a Evropy. Světový šampionát je nejen příležitostí oslavit nejlepší běžecké výkony, ale také dává prostor zemím, kde orientační běh nemá tak dlouhou tradici.  aby mohly porovnat síly a nasbírat cenné zkušenosti. Již po desáté v rámci MS funguje tzv. IOF klinika (IOF WOC Clinic), která podporuje participaci a přípravu na MS právě u takovýchto zemí.

Letos se IOF klinika koná v Doksech od 29. června do 10. července a účastní se jí celkem deset závodníků (3 ženy a 7 mužů) ze tří kontinentů (Jižní Afriky, Afriky a Evropy), a osmi zemí (Argentina, Moldavsko, Srbsko, Slovinsko, Rumunsko, Nizozemsko, Egypt a Severní Makedonie). Největších letošním úspěchem IOF kliniky je 16. místo Eef van Dongen z Nizozemska ve finále sprintu. Nizozemka zaostala v Terezíně za vítěznou Tove Alexandersson jen minutu a jedenáct sekund.

Jedním z účastníků IOF kliniky je Argentinec Gerardo Garcia, který momentálně začíná první klub orientačního běhu v Buenos Aires, hlavním městě Argentiny. V budoucnu doufá, že se noví členové oddílu uchytí nejdříve ve sprintu, později i v lesních disciplínách, jelikož nejbližší vhodný les se nachází v Patagonii ve vzdálenosti asi 1600 km. I proto je velmi rád, že měl před MS možnost trénovat v kvalitních terénech: „Myslím, že ze všech závodníků mám nejméně zkušeností. Kvůli covidu jsme byli v karanténě asi na devět měsíců, nemohli jsem jít ani ven běhat. Tam kde bydlím jsou terény velmi rovinaté a skoro všechny mapy v Argentině jsou zmapoval já, takže jsem v posledním roce a půl neměl moc příležitostí k tréninku. Před odjezdem do České republiky jsem měl hodně málo času na přípravu, ale díky IOF klinice jsem si mohl alespoň trochu přičichnout k místním terénům. V pískovcích jsem již jednou byl asi před čtyřmi lety a na klasice zkusím podat co nejlepší výkon.

Mario Koteski reprezentující Severní Makedonii, začal s orientačním během před devíti lety. Do Česka se ale letos podíval poprvé a stihl před začátkem MS absolvovat v rámci kliniky pouze dva tréninky v pískovcovcích. „Orienťácká komunita v Severní Makedonii je stále velmi malá. Tento rok jsme na šampionátu dva. Mým letošním cílem je dokončit všechny závody, především klasiku, poněvadž jsem takhle dlouhý závod ještě nikdy neběžel, “ řekl Koteski, pro něhož je účast na mistrovství premiérou.

   

Srbský zástupce a účastník IOF kliniky Sava Lazic se připravoval na mistrovství v srbském Národním parku Kopaonik. V porovnání s ním Ivan Fomiciov z Moldavska neměl moc příležitostí k trénování v terénech podobných těm českým. Nicméně podal ve finále krátké trati kvalitní výkon a doběhl třicátý devátý. „Pandemie mě připravila o možnost trénovat v jiných zemích a v Moldavsku není mnoho kamenitých terénů. Musím říct, že organizace MS je na nejvyšší úrovni a doufám, že se vrátím do Česka co nejdříve,” zmínil moldavský běžec po finálovém závodu na krátké trati.