Labyrintem pískovců nejrychleji prolétli Kasper Fosser a Tove Alexandersson

9. 7. 2021

Náročná a výživná trať propletená mezi pískovcovými skalami prověřila dovednosti všech závodníků a na stupně vítězů pustila jen ty nejlépe připravené. Síla, rychlost, vytrvalost, ideální postupy a pevná vůle byly klíčem k úspěchu a rozhodly o nové mistryni a mistrovi světa –  Tove Alexandersson si může přidat do sbírky i poslední zlato z tohoto šampionátu a Kasper Harlem Fosser svůj první dospělý mistrovský titul.

Nastal poslední den Mistrovství světa 2021 a s ním také čas na královskou disciplínu – závod na klasické trati. Na start se vydalo 59 žen a 68 mužů, kteří porovnali síly na náročných tratích v okolí Heřmánek na Kokořínsku. Úkolem žen bylo najít 21 kontrol na trati dlouhé 9,5 km s převýšením skoro 700 m. Muži se museli popasovat s o čtyři kilometry delší tratí, najít 29 kontrol a vystoupat na vrchařskou prémii: převýšení na trati totiž překonalo dokonce výšku Ještědu (dominanty Libereckého kraje), tedy 1012 m.

Vítězové obou dvou kategorií zvládli trať ještě o něco rychleji než byly předpokládané vítězné časy. V ženách se Tove podařilo překonat závod za 77 minut a 11 sekund, dvě minuty před druhou Natalií Gemperle, závodící za Neutrální sportovce z Ruska. Za ní zaostala o pouhých 19 sekund Švýcarka Simona Aebersold. „Jsem spokojená. Můj manžel a trenér říkal, že dneska zvládnu cokoliv budu chtít. Bylo to fyzicky hodně náročné, bylo tam hodně lezení. Ale podle toho, co jsem dosud viděla, tak to v Česku umíte udělat ještě náročnější. Člověk tady nedostane nic zadarmo, vždy se musí bojovat,” sdílela své dojmy Natalia. Další cenné kovy si zařadilo do sbírky opět Švýcarsko, kde Matthias Kyburz slavil titul vicemistra světa a třetí Norsko, kde po boku Kaspera Fossera vybojoval Magne Daehli bronzovou medaili.

Pro Tove Alexandersson byl zisk této medaile velkým úspěchem, který se určitě zapíše do orienťácké historie. Zisk pěti zlatých medailí z pěti závodů na jednom mistrovství světa je výkon, který těžko bude někdo v budoucnu překonávat. „Byl to pro mě jednoduše naprosto úžasný týden. Na klasickou trať jsem se těšila ze všeho nejvíc. Věděla jsem, že to bude náročné, že nohy i hlava budou unavené. Ale dokázala jsem se na závod koncentrovat,” nadšeně popisovala svůj výkon Tove.

Čeští závodníci předvedli stabilní výkony. Jana Knapová a Miloš Nykodým obsadili osmou příčku. „Byl to prostě pro všechny velmi náročný závod. Postupně vás závod semele tak jako tak a prostě se tím nesmíte nechat zdeptat,” okomentovala závod po doběhu Knapová. „Nemám slov, pár zaváhání tam bylo, ale to je asi vždycky. Perfektní závod jsem asi nikdy neběžel a myslím, že i Thierry by řekl, že ho nikdy nešel, ale dneska jsem fakt hodně spokojený,” sdílel emoce pozitivně naladěný Nykodým. Další členové českého týmu si vedli také velmi slušně. Tereza Janošíková se umístila na třináctém místě, o dvě pozice za ní doběhla Denisa Kosová. Vojtěch Král bral místo šestnácté a Tomáš Kubelka 42. příčku.