Bulletin 2 je na světě

2. 9. 2020

Možná jste po přečtení právě vydaného bulletinu 2 měli v hlavě spoustu otázek. My každopádně ano. Zeptali jsme se proto ředitele Mistrovství světa Honzy Picka a sportovního ředitele závodů Dana Wolfa za vás! Jak náročná byla diskuze ohledně rozšíření programu Mistrovství světa? Proč závodníci poběží dvakrát middle v jednom dni? A co rozhodlo při výběru lokalit pro nově přidané sprintové závody?

 

Bulletin 2 už je na světě, známý už je konkrétní program i místa konání jednotlivých závodů. Nově přibyly dvě sprintové disciplíny. Jak těžké rozhodnutí bylo říct: ano, uspořádáme všechno?
Honza: Bylo to dost těžké, protože nám to zkomplikovalo řadu věcí. Program, naší vizi, ubytování, celkovou logistiku, ale také prostory. Pokud bychom pracovali s tímto scénářem úplně od začátku, pravděpodobně se bavíme i o jiném centru závodů. Museli jsme zvážit i pořadatelskou náročnost. Původně i se všemi kvalifikacemi jsme měli pořádat 4 závody, nyní je to 7, což je skoro dvojnásobek. A v neposlední řadě hrály roli finance. Diskuze byla hodně dlouhá, neříkám, že všichni od začátku byli k tomu nakloněni včetně mě. Zvítězil ale orienťák. Bylo by přece špatné, kdyby nejlepší světoví sprinteři nemohli bojovat 4 roky o cenné kovy. Tak jak od počátku říkáme: na prvním místě je závodník, tak to platilo i při tomto rozhodnutí.
Zároveň se omlouváme, že Bulletin 2 je vydaný až nyní na začátku září. Začali jsme ho připravovat na začátku března a stále něco nebylo ujasněného, hodně to zkomplikoval COVID-19, měnil se nám SEA, program atd. Nyní ale můžeme říci, že vše je jasné, zkontrolované a všechny očekávané informace mohou vyplout na povrch.

 

Na sociálních sítích jsem zaznamenala především kladné ohlasy na rozšíření programu. Je to i tvůj dojem? Setkal ses i s kritickými hlasy?

Honza: Musím říct, že s žádným negativním ohlasem jsem se nesetkal. Naopak v průběhu 14 dní po zveřejnění mi chodila řada e-mailů a různých zpráv z nejrůznějších míst, že moc za tento krok děkují. Myslím tedy, že jsme se vydali dobrou cestou a věřím našemu týmu, že vše připravíme za necelý rok na nejvyšší úrovni.

 

Program je hodně nabitý, nově závodníky čeká kvalifikace i finále middlu v jeden den. Co k tomu vedlo?
Honza: Věřím, že toto může vyvolat trochu kontroverze, ale stojíme si za tím. Vysvětlím. Jelikož v neděli večer bude končit závod sprintových štafet a také zahajovací ceremoniál v Doksech, v pondělí dopoledne ani v pozdějších hodinách by bylo velmi obtížné uspořádat závody 80 km daleko. A to včetně závodníků, kteří by neměli dostatečnou regeneraci a zvlášť malé týmy by musely něco vynechat. Problémy by byly také s ubytováním, kdy řada týmů by dva nebo tři dny spala v blízkosti prostorů v Jizerských horách, což by narušilo naši domluvu s hotely v okolí Doks. Celkově logistika bude jednodušší, kdy dlouhou cestu do Jizerských hor bude možné absolvovat pouze 1x. Zaznívaly názory, že se finále poběží ve tmě. To nyní nedokáže nikdo říci, Jizerské hory jsou občas nevyzpytatelné. Ale časový harmonogram bude úplně stejný jako by se běžel v ten den jenom jeden závod – odvíjí se to od předběžné domluvy s televizními společnostmi a nyní již víme, že to bude v pozdních odpoledních hodinách.

 

Situace v posledním půl roce dlouhodobému plánování velkých akcí zrovna nepřála, přes to bylo potřeba spoustu záležitostí domluvit. Setkali jste se někde s odmítavými reakcemi? Ovlivnila jednání situace kolem covid-19?
Honza: Po půlce března a v dubnu se řada jednání v podstatě zastavila. Celý národ řešil jiné záležitosti. Nezastavila se příprava – mapy se stále mohly tvořit, stavitelé připravovali koncepce, ale některé naplánované věci se musely buď zrušit, nebo přesunout. My jsme se ale snažili vše brát trochu veseleji, protože z médií zaznívaly jen negativní zprávy. Na sociálních sítích a webu závodu jsme publikovali různé hry a enormní zájem jsme zaznamenali o pexeso s motivem WOCu, který každý si mohl stáhnout a vytisknout a zahrát si v nelehkých dobách.
Postupně jsme znovu začali jednat v průběhu května a pak v červnu s představiteli obcí a měst. Reakce řady starostů byly spíše pozitivní a byli rádi, že mohou řešit i jiné věci, než je stále situaci kolem COVID-19. Liberecký kraj, ve kterém se řada aktivit bude konat, je hodně orientovaný na sport a jsem moc rád, že mnoho našich podporovatelů chápe, že nejlepším lékem je se hýbat a být v psychické pohodě.

 

Program MS se rozrostl, ale harmonogram doprovodných závodů WOC Tour zůstává stejný – bude začínat až druhý den MS. Co vedlo k tomu, že se nezměnil i ten?

Honza: Ano, je zcela stejný, ale je i tak úzce spjat s programem MS. Z programu je jasné, že v neděli odpoledne budou sprintové štafety v Doksech a právě etapa WOC Tour se bude odehrávat v blízkosti. Den předtím, v sobotu 3. července, bude v Terezíně jen závod MS, ale pro fanoušky i zde bude připraven také zajímavý program. To, že se nezačíná již první etapou v sobotu je také dáno ubytováním, kdy nejsme schopní nabídnout ubytování již od pátku nebo soboty ráno. Otevřený kemp v Poslově mlýně, centru WOC Tour, bude od soboty odpoledne.

 

Před pořadatelským týmem MS stojí už letos na podzim Euromeeting. V jaké fázi jsou momentálně přípravy a jak je ovlivňuje nejistota ohledně epidemiologické situace?

Honza: Přípravy jsou zde již v pokročilém stavu, přidali jsme navíc sprint, který bude v přímém přenosu vysílán na České televizi, a jednáme s dalšími televizními společnostmi ze zahraničí o možném zařazení do programu. Pevně věřím, že Euromeeting uspořádáme. Definitivní verdikt vydáme do 10. října, myslím ale, že první půlka září nám napoví, jak se celá situace nejen v Česku vyvíjí. Nicméně již nyní víme, že některá omezení budeme muset aplikovat a všichni je respektovat. Denně jsme v kontaktu s Jiřím Fundou, který má na starosti zdravotní a hygienickou část organizace, stejně tak s krajskou hygienickou stanicí. Zřídili jsme na webu také speciální podstránku „COVID-19“ (https://woc2021.cz/covid-19/), kde informujeme o aktuálních informacích a opatřeních.

 

Na závodníky čeká (včetně kvalifikací) 7 závodů v 7 dnech. Myslíš, že se najdou tací, kteří absolvují i tak celý program?

Dan: Já myslím, že se takoví závodníci najdou, byť jich asi moc nebude. Silné národy tradičně nominují závodníky spíše dle disciplín. Ale věřím, že i díky přidanému volnému dni v pondělí a delšímu času na regeneraci to i pro ty nejlepší zvládnutelné je.

 

Do programu MS nově přibyl sprint. Byl Terezín jasná volba nebo bylo kandidátů více? Co vedlo k výběru této lokality?

Dan: Měli jsme v hledáčku několik měst, každé mělo nějaké výhody a nevýhody. Terezín nebyl od začátku jasná volba, ale nakonec zvítězil genius loci tohoto historicky velmi zajímavého místa, které navíc není příliš daleko od Doks. Kdybychom plánovali MS včetně sprintů od začátku, asi bychom zvolili jiné terény, ale teď jsme dbali i na to, aby lokace zapadly do naší vize a stylu celého MS. A to Terezín jako malé a orientačně velmi netradiční městečko plně splňuje.

 

Sprintové štafety se uskuteční v Doksech, kde se závody konají poměrně často. Budou mít čím překvapit i ty orienťáky, kteří tam jezdili pravidelně na závody i soustředění?

Dan: Věřím, že Doksy překvapí. Není to velké ani nijak zvlášť členité historické město, ale sprintový terén to není vůbec špatný.  Je to hodně pestré a věřím, že zkušený stavitel Radek Novotný z daného terénu vytáhne tratě hodné MS. Nemyslím si ani, že jsou Doksy příliš oběhané. Jezdí se tam na závody a soustředění, ale spíše do okolních lesů. Ve městě se tam moc neběhá. Pokud vím, tak oficiální závod ve sprintu se tam běžel pouze jednou, a to oblastní závod v roce 2013. Doksy jsme ale zvolili hlavně kvůli návaznosti na doprovodné závody a ceremoniály, aby to měli všichni blízko a mohli vytvořit skvělou atmosféru. Je to naše hostitelské město celého MS, které nám velmi vychází vstříc, tak si určitě jeden ze závodů přímo ve svých uličkách zaslouží.

 

Ty sám stavíš sprint. Jaká výzva to pro tebe je? Ovlivní proces stavby nějak to, že rozhodnutí o zařazení sprintu do programu MS padlo až relativně nedávno?

Dan: Výzva je to veliká, protože v podobném terénu jsem sprint ještě nikdy nestavěl, ale moc se na to těším a věřím, že to může být velmi zajímavý závod. Samotný proces stavby tratí asi pozdní přidělení závodu nijak neovlivní, ale vše bude časově posunuté a zrychlené. Zatímco tratě lesních závodů byly rok před konáním MS v podstatě hotové a ladí se už jen detaily, tak práce na sprintových tratích teprve začínají a budou muset ostatní závody ve stavu příprav rychle dohnat. Tento týden nás čeká první návštěva televize, kde rozhodneme televizní koncept závodu, v září by měla být hotová mapa a během podzimu tratě postaveny do takřka závodní podoby. Na jaře už budeme jenom ladit poslední detaily.