Denisa Kosová a Vojtěch Král – test efektivity běhu

15. 12. 2020

Česká ergonomická společnost, významný partner MS v orientačním běhu 2021 za našeho drobného pořadatelského přispění během podzimu otestovala efektivitu běhu Denisy Kosové a Vojtěcha Krále, prvních dvou závodníků v anketě Orientační běžec roku 2020. V čem testování spočívalo?

K samotnému průběhu testování řekl předseda České ergonomické společnosti, Lukáš Šoltys: „Odborný tým České ergonomické společnosti pomáhá našim reprezentantům testovat efektivitu jejich běhu a hledat možnosti pro zlepšování pohybových návyků. S využitím Myontec EMG Smart Clothing jsme analyzovali rozložení svalové aktivity i síly při stupňovaném tempu na 400m po lesní cestě se závěrem v maximální intenzitě a následně ve vytrvalostním tempu při běhu lesem. Výsledky ukázaly, že Denisa s Vojtou mají běh v krvi a efektivita jejich svalové práce je velmi dobrá. Například jsme zjistili, že dokáží celkem rovnoměrně zapojovat adekvátní svalové skupiny na pevné podložce i v terénu a jejich svalová aktivita perfektně reaguje na změnu tempa i terénu.“

Jak probíhalo testování?

Byť testování ukázalo čitelné a dobré výsledky, určitě bude v budoucnu a nejen v přípravě na MS 2021 prostor pro další a další běhání se senzory, orientační běh je dostatečně rozmanitý pro neustále objevování a posouvání hranic.