OCAD partner MS 2021 a nedílná součást tvorby map

18. 2. 2021

Organizátoři MS 2021 již před dvěma lety navázali partnerství s firmou OCAD AG a jejím zastoupením v Česku OCAD.cz. Organizační tým obdržel licence softwaru OCAD verze Orienteering a Course Setting, který využil pro stavbu tratí, mapování, plánování arén nebo přípravu dat.

OCAD využívají nejen organizátoři MS 2021, ale také stavitelé tratí WOC Tour 2021. “OCAD je neocenitelný pomocník. Používám ho už od roku 1995, kdy jsem vytvořil první mapu pro orientační běh. Tehdy se distribuoval OCAD 5 na disketě,” vzpomíná na své začátky s tímto programem Aleš Hejna, hlavní kartograf Mistrovství světa 2021. “Poprvé jsem se s ním setkal v roce 2005, když jsem pořádal první ročník závodů Jablonecké bloudění. Od té doby na něj nedám dopustit,” uvedl Jan Picek, ředitel Mistrovství světa 2021, který pořádal i několik seminářů a workshopů o OCADu.

V současně době OCAD umožňuje perfektně připravovat podklady. Z dat leteckého laserového skenování během chvilky vygeneruje stínovaný reliéf, gradient svahu, vrstevnice a mnohé další. Dokáže automaticky také stahovat letecké snímky. To vše hodí do jednoho balíku, s kterým se jde do terénu. “Ne všechny funkce Ocadu jsou ale mezi mapaři oblíbené, postrachem je tzv. Kontrola čitelnosti,” směje se Hejna. Stavitelé tratí zase oceňují kromě vlastního plánování také funkci statistik k závodu, který umožňuje jedním kliknutím zjistit, zda na trati nechybí nějaký důležitý objekt, jsou vytížené všechny kontroly nebo zda některý úsek v opačném směru se netýká velkého množství tratí.

OCAD ale není jen pro orientační běžce. Nejpoužívanější mapový portál v Česku, Mapy.cz, využívá pro kresbu a aktualizaci rovněž prostředí softwaru OCAD. OCAD AG a české zastoupení v Česku OCAD.cz jsou hrdým partnerem MS 2021.