Road to WOC #5: Rozhovor s národním kontrolorem WOC 2021

31. 3. 2021

Jan Fiala – Předseda SK Žabovřesky Brno, člen soutěžní komise, tvůrce Pravidel OB, pořadatel řady závodů, IOF Adviser, nově také člen IOF FootO komise a především národní kontrolor letošního MS v orientačním běhu. Co tato pozice obnáší a co ho do samotného MS ještě čeká? O tom všem jsme si povídali při jednom z mnoha posezení ve virtuálním světě. 

—————————

Honzo, vezměme to od začátku…Dozvěděla jsem se, že pozici národního kontrolora může vykonávat jen IOF Adviser. Jak se takovým Adviserem můžeš stát?

K tomu je potřeba splnit několik podmínek. V první řadě je nezbytná podpora federace, která tě nominuje a zároveň žádá o přidělení statusu IOF Advisera. Dále je nutné absolvovat Event Adviser Clinic, což v našich podmínkách můžeme přirovnat k delšímu školení R2, v mém případě zaměřeném čistě na FootO, tedy pěší orienťák. Ačkoli mezinárodní OB pravidla zde hrají primární roli, není to jen o nich, ale i o mapovém klíči, popisech kontrol, pravidlech pro speciální akce typu MS veteránů, které je organizačně nejkomplikovanější vzhledem k počtu kategorií a složitým postupovým klíčům do finálových závodů. V neposlední řadě je potřeba také zájem a ochota věnovat tomu čas, protože IOF Adviserů není mnoho a jsou potřeba při každém WRE závodě. Aktuálně se však i na české scéně naše počty rozšiřují a to především o mladé pořadatele.

Co tě vůbec motivovalo vydat se na cestu IOF Advisera?

Vnímám to tak, že jsem se orienťákem strašně dlouho bavil, byl jsem čistý konzument a nic jsem mu nevracel zpět. Proto jsem se snažil najít oblast, ve které bych se mohl realizovat a tou jsou především pravidla a řády. Začal jsem působit v soutěžní komisi, nejdříve na oblastní, pak i na svazové úrovni, na to navázala licence R2, R1, práce pro odvolací komisi, práce na přípravě nových Pravidel OB, a odtud už to byl jen krok k pozici Advisera.

Jakým způsobem se taková licence udržuje? 

Licenci je potřeba jednou za tři roky obnovit. To probíhá formou reakreditace, kdy svaz musí potvrdit zájem tě na této pozici udržet. Žádné dodatečné školení nebo testování není potřeba. Další z podmínek je také být aktivní orienťák, tzn. že v okamžiku, kdy se přestaneš účastnit závodů, o licenci automaticky přijdeš.

Můžeš nám říct jak se pozice IOF Advisera liší od národního kontrolora? Už jsi při některých závodech jako národní kontrol působil?

IOF závody se dělí do dvou kategorií. Do první (major eventy) spadají veškerá MS, světový pohár a ME, včetně veteránů a dorostu. Na tyto závody je Adviser jmenovaný IOF a národní federace si volí národního kontrolora. Tím by měl být člověk se shodným vzděláním jako Adviser, nesmí to však být přímý člen pořadatelského týmu, protože má působit jako první úroveň oponentury vůči pořadateli. Do druhé kategorie pak spadají WRE závody, kde je potřeba jen IOF Adviser, kterého jmenuje přímo národní federace. 

Národním kontrolorem tak můžeš být jen na major eventech. Osobně jsem na této pozici působil při ME Univerzit v Olomouci v roce 2019.

Co všechno tedy pozice národního kontrolora obnáší?

Je nutné říci, že na to nejsem sám, ale spolupracujeme ve dvojici společně s Romanem Zbrankem. Aktuálně jsme nejčastěji v kontaktu s Danem Wolfem jako sportovním ředitelem, kterému děláme oponenturu ke koncepci arén a tratí, pomáháme s tvorbou bulletinů a další dokumentace, budeme kontrolovat vhodnost kontrol a následně i umístění štítků. Teprve poté jde vše ke konečnému schválení k Adviserům.

Přináší ti tato pozice nějakou konkrétní radost?

Mám takovou zvrácenou filozofii, že každý člověk je z podstaty sobecký a vše dělá primárně pro svůj dobrý pocit. Bonusem je, pokud z takové aktivity má prospěch i někdo třetí. Osobně mi jde hlavně o to si pozici vyzkoušet a něco nového se naučit. V druhé řadě jde o řekněme sociální uspokojení z dobré spolupráce. Myslím, že máme velmi dobře fungující tým pořadatelů v čele s Honzou Pickem a Danem Wolfem, bez toho by to určitě nešlo.

Když vidím výčet tvých aktivit, je vůbec něco, do čeho by ses sám nepustil? 

Jednoznačně marketing, propagace závodu a jeho ekonomika. Naštěstí se nic z toho netýká pozice národního kontrolora.

Co všechno tě ještě čeká před samotným MS?

Aktuálně bylo nejdůležitější znovu otevřít tréninkové možnosti. Dále pracujeme na Bulletinu 3, který je nutné vydat 3 měsíce před MS a v dubnu by pak měl přijet tým Adviserů na poslední kontrolu před závody. Po uzavření přihlášek bude nutné řešit rozlosování závodníků do skupin, připravovat team officials meetingy, které tentokrát budou plně online a proto je potřeba otestovat naše technické možnosti. Vzhledem k tomu, že byl zrušen Euromeeting, je vhodné připravit testovací závod, kde se vyzkouší IT – SportIdent a záložní systém na měření času. Ideální příležitostí by mohly být nominační závody. Následovat bude Bulletin 4, který musí vyjít v týdnu před MS. Pak už si jen všichni budeme držet palce.

Jakou měrou ti práci komplikuje Covid-19?

Zátěží je především to, že nelze predikovat, jaká bude situace v době MS, a je tak vždy nutné reagovat na aktuální nařízení. Kromě již zmíněného zavedení online meetingů pro vedoucí výprav zřejmě bude nutné, aby účastníci i pořadatelé každých 5 dnů absolvovali PCR test. Všichni doufáme, že se situace výrazně zlepší. V krajním případě by však bylo nutné uspořádat MS bez diváků, kteří jsou tepem celých závodů a dodávají jim nezapomenutelnou atmosféru.

Přelaďme se na pozitivní vlnu… Je něco, co se tobě nebo týmu organizátorů opravdu povedlo?

Bohužel mám spíš černé myšlenky, protože všechny závody, kde jsem měl v posledním roce figurovat jako národní kontrolor či adviser, byly zrušeny. Možná bych měl raději odstoupit 🙂

Z mé pozice dobře vidím kolik práce bylo právě za zrušeným Euromeetingem, ať už jde o zmapování prostor nebo stavbu tratí. Bohužel jsme neměli příležitost nic z toho použít a tím pádem ani nemáme na co bychom mohli být hrdí.

MS se ale určitě konat bude, můžeme zaručit špičkovou úroveň a minimální dopad na životní prostředí. Rozdílem oproti předchozím MS bude také genderová vyváženost, tzn. že ve stejném počtu závodů budou startovat nejdříve ženy a ve stejném počtu nejdříve muži. Zároveň máme nádherné terény, které budou skutečnou výzvou.

Pamatuješ si ještě co jsi dělal při MS v Olomouci v roce 2008?

Byl jsem zapáleným fanouškem. Dodnes vzpomínám na krátkou trať, kde jsme získali stříbro a bronz. Určitě to byla dobrá inspirace a říkal jsem si, že u dalšího podobného eventu bych rád byl. To se splnilo při ME v Jeseníku v roce 2016, kde jsem měl na starosti GPS tracking. Při světovém poháru v roce 2018 jsem pak byl zodpovědný za předstartovní karantény.

Děkujeme za rozhovor a přejeme, ať se štěstí obrátí na naší stranu 🙂