Přines látku, zmenši skládku!

2. 5. 2021

Jedinečné eko tašky – speciální výzva

Milí orienťáci a příznivci Mistrovství světa 2021, potřebovali bychom vaši pomoc. Přestože  šetrnost k přírodě a udržitelné uspořádání mezinárodní sportovní akce byly od začátku základními principy pořádání, pandemie Covid-19 nám však do většiny plánovaných udržitelných aktivit hodila z hygienických důvodů vidle. Jednou z mála příležitostí, kde můžeme principy udržitelnosti i nadále aplikovat, je výběr tašek pro závodníky a pořadatele, ve kterých dostanou vše potřebné. Dlouho jsme si lámali hlavu, jaký materiál je k přírodě nejšetrnější, až nám došlo, že je to ten, který již byl vyroben k jinému účelu, ale nebyl využit a tak se z něj už stal, nebo brzy stane, odpad (upcyklace). O čem že to mluvíme? No přece o nevyužitých látkách, kterých je na půdě vaší babičky nebo maminky, jež léta vášnivě šily podle západoněmecké Burdy, spousta.

Než se dostaneme k jádru naší výzvy, dovolte nám jen pro představu pár čísel. Na výrobu jedné tašky je použit cca 1m2 bavlněné látky, na který se spotřebuje cca 2500 l vody. Voda je použita zejména na zavlažování, protože bavlník je na vodu extrémně náročná rostlina. Pokud bychom šili z organické bavlny, šlo by o cca 250 l vody. I tak je to v našem množství tašek 75 000 l vody. To je zhruba pitná voda pro jednoho člověka na 25 let. A protože zásoby povrchové a zejména podzemní vody se drasticky snižují, není pochyb, že každý ušetřený litr se počítá.

A tak bychom vás chtěli poprosit, zda byste se doma nekoukli, jestli vám tam nepřebývá nějaký zapomenutý kus látky, který bychom mohli použít na výrobu tašky. Rádi bychom s vaší pomocí nashromáždili cca 300m2 látek, ze kterých budou hendikepovanými lidmi v chráněné dílně Bogi z České Lípy ušity tašky pro závodníky a pořadatele.

Máme zájem o zbytky látek z téměř jakéhokoliv materiálu, ideálně však z bavlny nebo plátna, ovšem pouze v barvách MS – tedy bílá, zelená a tmavě modrá (barvy můžou být různé, nicméně barvy MS by měly převládat). Kusy látky by měly být co největší, ideálně alespoň 20×30 cm a více. Samozřejmostí je čistá látka beze skvrn. Krom kusů látek se dá použít také staré povlečení, závěsy či větší kusy oblečení z pevnějšího materiálu jako jsou pánské košile nebo delší sukně a šaty, ze kterých se bude dát vystřihnout kompaktní kus látky – to však můžete udělat rovnou a ušetříte tak zaměstnancům chráněné dílny spoustu práce.

Jak se k nám vaše látky dostanou? Není času nazbyt, a tak se nabízí tři možnosti:

  1. Dovezete je příští víkend 8. – 9. května na ČP v Jihlavě, kde je dáte do viditelně označeného sběrného pytle, který bude po celý víkend k dispozici. Budeme moc rádi, pokud v oddílech vyvinete iniciativu a během příštího týdne shromáždíte co nejvíce látek a pošlete je po nějakém oddílovém kolegovi na závody do Jihlavy.
  2. Pošlete je poštou na adresu: Bogi – chráněná dílna, Dlouhá 2598, 470 06 Česká Lípa.
  3. Máte cestu kolem? Dovezte látky přímo do chráněné dílny Bogi.
*Instrukce pro ty, kteří by chtěli látky dovézt přímo do dílny nebo je tam poslat poštou:
• osobní dovoz do dílny – Dlouhá 2598, 470 06 Česká Lípa, otevřeno 6-18 hod, v pátek do 17 hod, heslo při předání: “látky na tašky pro orientační běh” ?
• poslání poštou – Martina Bogarová, Dlouhá 2598, 470 06 Česká Lípa, na balíček do levého horního rohu viditelně připsat “orientační běh”

Co všechno díky vaší pomoci vznikne?

  • k přírodě šetrné tašky
  • jedinečný suvenýr z MS 2021
  • ušetření minimálně 75 000 l vody a spousty kg CO2 ze zpracování bavlny, barvení a dopravy látek
  • pracovní příležitost pro zdravotně postižené zaměstnance chráněné dílny Bogi
  • a to nejdůležitější – dobrý pocit, že jste přispěli prospěšné věci ?

 

Sledujte událost Přines látku, zmenši skládku! na Facebooku.