Road to WOC #13: WOC místa

9. 6. 2021

Mistrovství světa není jen o skvělých sportovních výkonech. Pořadatelé Mistrovství světa 2021 si dali za cíl nabídnout světovým závodníkům to nejlepší z českých terénů a ukázat jim zajímavá místa. Dobře známá, ale i ta, o nichž se v průvodcích nedočtou. S dnešní Road to WOC můžete navštívit místa, která již brzy přivítají závody Mistrovství světa. Že je znáte všechny? Otestujte si své znalosti v malém kvízu na konci článku!

Sprint: Terezín není jen ghetto!
Pohnutá historie Terezína z dob druhé světové války je všeobecně známá. Židovské ghetto a nacistické vězení vybudované v Malé pevnosti připomíná dodnes Památník Terezín. Ten nabízí na svém webu vedle klasických prohlídek také virtuální 3D prohlídky, které můžete navštívit zdarma..

Historie Terezína se datuje do závěru 18. století, kdy ho jako pevnostní město vystavěl Rakousko- Uherský císař Josef II. a pojmenoval na počest své matky, Marie Terezie. Propracovaná bastionová pevnost měla sloužit k obraně Rakouska-Uherska ze severu (zejména před Prusy). Uvnitř propracovaného systému třech až pěti pásů zdí bylo vystavěno nové, moderní sídlo se sítí pravoúhlých širokých a prostorných ulic. Město často vítalo významné evropské šlechtice a panovníky, kteří přijížděli obdivovat dokonalost opevnění. Pod zdmi pevnosti se nachází desítky kilometrů podzemních chodeb. Vedle toho mohlo být okolí Terezína a příkopy v pevnosti zaplaveno vodou z řeky Ohře.

Sprintové štafety: Ráj orienťáků v Doksech
„Jezero hladké v křovích stinných zvučelo temně tajný bol…“ vybaví si, když se řekne Doksy, snad každý, kdo absolvoval povinnou školní docházku, malebné jezero. Své současné jméno Máchovo jezero oficiálně získalo až v roce 1961, ačkoliv se tak běžně označovalo již od konce 19. století a o jeho název se vedly dlouhé spory. Nutno říci, že vedle původního názvu Velký rybník, zní ten současný nesrovnatelně poetičtěji. Máchovo jezero společně s dominantou celého regionu, hradem Bezděz, tvoří bezesporu největší lákadla turistické oblasti.
Trochu jiné asociace však jistě napadnou orientační běžce, pro něž jsou Doksy oblíbeným místem na závody nebo soustředění. Díky dobrým ubytovacím kapacitám a krásným rozmanitým terénům v okolí se tu v období Velikonoc potkávají každoročně mnohé oddíly. Možná však netušíte, že název města je odvozen od slova „dox“, což znamená tmavý, stinný. Nebo to, že Doksy bývaly až do padesátých let minulého století vyhledávané také jako lázeňské město. Léčily se zde katary dýchacích cest, nervové potíže nebo revmatismus. Zajímavostí je také, že právě zde bydlí postavy nejznámějšího českého dětského komiksu Čtyřlístek. Místní jsou na spojení se známým časopisem hrdí: v zámeckém areálu, přímo v aréně sprintových štafet, můžete navštívit Muzeum Čtyřlístku, nebo si projít naučnou stezku Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku.

Middle: Známá neznámá Smržovka
Jakkoliv vedle Terezína a Doks není Smržovka tak vyhledávanou turistickou lokalitou, návštěvníkům nabízí mnohem víc než jen spojení Jablonce nad Nisou a Tanvaldu. V minulém článku Road to WOC jsme doporučovali dojet do arény krátké trati vlakem. Mělo to svůj důvod – trať z Liberce do Smržovky patří k těm nejkrásnějším u nás a její dominantou je více než 25 m vysoký železniční viadukt právě ve Smržovce. Malá odbočka cestou z nádraží k aréně závodů vás odmění výhledy z malebné skalní vyhlídky Finkstein.

Na území města Smržovka se nachází také známá rozhledna Černá Studnice na vrcholu stejnojmenné hory. Místo, které vyhledávají turisté, cyklisté ale v zimě také běžkaři. Na jejích svazích jsou pak kromě atraktivních orienťáckých map i sjezdovky a jediná přírodní sáňkařská dráha v Jizerských horách, která měří celkem čtyři kilometry. Sáňkařský sport je pro Smržovku typický: nachází se tu jedna ze dvou závodních sáňkařských drah u nás a ze Smržovky pochází řada českých reprezentantů. Zajímavá je také historie města, které svůj název dostalo podle houby smrž, jichž bylo ve svazích okolních hor velké množství. Podobně jako v dalších horských městech se i ve Smržovce rozvíjel především sklářský průmysl a brusírny, ale také tkalcovství. Vlivem ekonomických podmínek však několik set obyvatel v druhé polovině 19. století emigrovala. Poměrně překvapivou destinací byla pro místní Brazílie. Po Druhé světové válce pak Smržovka znovu přišla o velkou část obyvatelstva, když byli odsunuti Němci, kteří tvořili až tři čtvrtiny obyvatelstva.

Štafety a long: Romantické Kokořínsko v okolí Dubé
Dubou zná asi každý, kdo někdy projížděl mezi Prahou a Doksy. I tady by však byla škoda zůstat na silnici! Dubá spravuje na 20 osad, mezi nimiž jsou i Heřmánky, kde se poběží štafety a klasická trať. Najdeme tu také například Nedamov s krásným lesem u Kaple sv. Barbory, který je orientačním běžcům dobře známý.
Na rozdíl od centrální části CHKO Kokořínsko v oblasti kolem stejnojmenného hradu nebo Kokořínských pokliček, část v okolí Dubé není tak hojně turisticky navštěvovaná a tvoří ideální východisko pro romantické toulky divokou krajinou. I zde na návštěvníky čekají úchvatné skalní masivy, nádherné lesy a hluboké rokle. Originální technickou památku v Dubé představuje místní sušárna chmelu. Ta pochází z 19. století a představuje významnou památku na pěstování chmele, které mělo v oblasti několika set letou tradici.

Západ slunce ze Středního vrchu (Musil)

Kvíz
1. Která řeka neprotéká územím Terezína?
a. Labe
b. Ohře
c. Ploučnice
2. Který středověký autor zřejmě poprvé zmínil založení Velkého rybníka u Doks?
a. Beneš Krabice z Veitmile
b. Smil Flaška z Pardubic
c. Kryštof Harant z Polžic a Bezdručic
3. Jak se jmenuje Máchovo jezero v příbězích Čtyřlístku?
a. Kaprník
b. Blaťák
c. Třeskoprský rybník
4. Kdo pochází ze Smržovky?
a. Vladimír Jiránek (autor Boba a Bobka nebo Pata a Mata)
b. Zdeněk Miler (autor Krtečka)
c. Petr Urban (sáňkař a autor Rudy Pivrnce)
5. Který ze skalních útvarů neleží v vlízkosti Dubé?
a. Kapelník
b. Husa
c. Čap

Správné odpovědi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. c, 5. a