Rozhovor s ředitelem MS 2021 Janem Pickem

29. 6. 2021

Těsně před začátkem Mistrovství světa v orientačním běhu jsme vyzpovídali jeho ředitele Jana Picka. Stav příprav, informace pro diváky nebo novinky od pořadatelů. To jsou témata dnešního rozhovoru.


Máme jen několik hodin do startu MS. Jsi nervózní?
Nebudu to zastírat. Jsem. Tříleté přípravy vrcholí a nic se nemůže zanedbat. Ale už teď musím říct jednu věc: jsem neskutečně pyšný na svůj tým. Všichni makají na 200 % a to mě naplňuje velkým optimismem.

Jsou nějaké problémy, které musíte aktuálně řešit?
Problémy jsou od toho, aby se řešily. Ano, stále musíme řešit větší či menší problémy, ale není to něco zásadního, co by narušilo vlastní závody. Pamatuji si na památnou větou Petra Klimpla před MS v Olomouci (2008), když se ho SEA IOF Unni Strand Karlsen ptala těsně před začátkem šampionátu, kde vidí největší problém MS: “Naprosto všechno.” Ano, může vybouchnout zcela vše, ale já také razím heslo: “Štěstí přeje připraveným.”

Až do poslední chvíle Organizační výbor MS vyčkával, zda umožní divákům účast v arénách. Proč?
Nebylo to vůbec jednoduché, jak se možná zdá v rámci aktuální situace v České republice, kde řada lidí si myslí, že “nic neplatí”. Jedna věc jsou platné podmínky v rámci Opatření Ministerstva zdravotnictví, dále pak domluva s Krajskou hygienickou stanicí v Liberci a hlavně s Mezinárodní federací IOF. V neposlední řadě i organizačně jsme museli vše posílit a domluvit se. Výsledná omezení 1000 diváků v Terezíně a 2000 diváků v ostatních arénách jsou tak průnikem všech čtyř institucí.

Někteří potencionální diváci byli překvapeni, že se platí vstup. Nechtěli jste to udělat v rámci propagace orientačního běhu zdarma?
Pochopitelně celou dobu jsme mysleli, že vstup do arén bude zcela volný a úplně pro všechny. Po tom, co jsme viděli, že dostaneme fanoušky do arén pouze v omezeném množství, jsme se rozhodovali, jaký systém uděláme. Mohli jsme oznámit: Přijďte do arény. Ale pokud by přišlo mnohem více, bohužel bychom je museli u vstupu vyloučit, což by byla podle mě ta nejhorší varianta. Druhá byla ta, že vstup bude zdarma, ale musí se hlásit předem. To jsme zhodnotili, že také není úplně ideální – někteří by si rezervovali místo, ale vůbec by nepřijeli, protože je nic netíží. A tak jsme se po dlouhé diskuzi dostali ke vstupnému 100 Kč. A domluvili jsme se s TicketPortalem. Nicméně v této ceně už je řada věcí předplacených: parkovné, dotované nápoje v arénách (limonáda od Kitlu a pivo od pivovaru Konrad), volný vstup do labyrintu ve všech arénách kromě Terezína (a bude stát za to – velikostně až 40 x 20 metrů), česká vlaječka nebo možnost vyfotit se v originálním dřevěném fotokoutku. A to vše vedle sledování velmi napínavých soubojů, programu na velkoplošné obrazovce a ceremoniálů, které budou hned následovat každý závod.  Z části výtěžku z prodeje vstupenek zašleme na sbírku pomáhající obyvatelům jihu Moravy s následky tornáda.

To zní opravdu zajímavě. Lze tedy ještě koupit vstupenky nyní a bude možnost i na místě?
Aktuálně máme prodanou necelou polovinu lístků, předpokládáme, že během tohoto týdne se ještě hodně zájemců o ně přihlásí. Můj odhad je ten, že pár lístků, třeba 100-200 ks na místě bude, určitě sledujte stránky MS, ale je pochopitelně mnohem jistější si koupit lístek předem.

Co ještě si divák nesmí zapomenout do arény?
Kromě vstupenky a něčeho na fandění (např. vlajka) pak už jen stačí potvrzení o prodělané nemoci, potvrzení očkování nebo testu. Tam, kde dojde k většímu shlukování lidí, pak bude nutné nosit respirátor. Nic ale složitého, na co bychom nebyli zvyklí u jiných akcí. Jen poprosím všechny: pokud by někomu bylo v den závodu špatně nebo měl jakékoliv příznaky onemocnění, prosím, ať radši zůstane doma. 

…a možná i mobilní telefon s nainstalovanou aplikací?
Přesně tak. V naší aplikaci najdete startovky, výsledky, odkazy na GPS nebo časové informace, kdy co neminout a také tipy na výlety. Ke stažení je v AppStore i GooglePlay.

Na stránkách MS je možnost si zaběhat i tréninky. Jak to funguje?
Ve formuláři si vyberete, o jaké máte zájem. Je na výběr 6 lokalit a 4 odlišné tratě. K vyzvednutí pak budou v arénách. Na stránkách MS v sekci pro diváky již najdete i podrobné pokyny ke každému tréninku.

Co když je někdo z daleka: bude možnost nějakého ubytování?
Ano, máme vyčleněnou kapacitu v Poslově Mlýně, není problém zařídit ubytování pro jednotlivce, rodinu i tréninkovou partu. Více najdete také na stránkách MS v sekci pro diváky nebo se přímo ozvěte na mail camping.accommodation@woc2021.cz

Na co se nejvíce těšíš ty osobně v průběhu MS?
Na nějakou českou medaili (úsměv – pozn. red.).

Co bys vzkázal fanouškům na závěr?
Přijďte do arén. Mistrovství světa v orientačním běhu je v Česku po 13 letech a dlouho zase nebude. Bude to jedinečný zážitek, který se nebude opakovat.