Bergman doběhl Švédům pro zlato ve štafetách

8. 7. 2021

Švédové si na šampionátu počínají nekompromisně, štafeta mužů ve složení Ridefelt, Lind a Bergman zopakovala vystoupení svých kolegyň a doběhla Švédsku pro šesté zlato na šampionátu. Závod byl ale mnohem vyrovnanější než ten ženský. Švédové se dostali do vedení až na posledním úseku poté, co odsunuli na stříbrnou pozici Nory (Steiwer, Fosser, Kinneberg). Bronz nakonec vybojovala štafeta Švýcarska, za kterou běželi M. Hubmann, Howald a Kyburz, po souboji s Finskem, které se během celého závodu pohybovalo ve vedoucí skupině.

Na prvním úseku skvěle zaběhla dvojice Ruslan Glibov z Ukrajiny a Miika Kirmula z Finska, která si na zbytek startujícího pole vytvořila téměř minutový náskok. Nicméně šanci na medaili s minimální ztrátou na vedení do dvou a půl minut si drželo jedenáct štafet. Na druhém úseku zazářil Kasper Harlem Fosser, který posunul norskou štafetu z devátého místa do vedení. “Závodit proti takhle zkušeným závodníkům, ke kterým jsem jako malý vzhlížel, je pro mě velká motivace. Dnes mi to skvěle běželo a byla to zábava. Plán na zítřejší klasiku je zůstat v suchu, což teď nebude úplně lehké a dobře se vyspat,” řekl v cíli Nor. Do skupinky bojující o medaile se připojil k Finsku (Elias Kuuka) a Ukrajině (Oleksandr Kratov) Švéd William Lind. Trojice dobíhala těsně za sebou s minutovou ztrátou na Fossera. Favorizovaní Švýcaři se pohybovali na čtvrtém místě se ztrátou 2:10. Stříbrný medailista z krátké tratě Gustav Bergman ukázal, že mu terény pískovcových skal, zařízlých údolí porostlých borůvčím sedí, smazal minutovou ztrátou a doběhl Švédsku pro sedmou medaili v sedmém závodě a pro šesté zlato na šampionátu. Norové během napínavého třetího úseku nakonec udrželi alespoň stříbrnou pozici. Eskil Kinneberg doběhl 51 sekund po Švédovi. Matthias Kyburz po skvělém výkonu posunul Švýcarsko na bronzovou příčku, bramborová pozice zbyla na finskou štafetu, za kterou dobíhal Olli Ojanaho. Pátí byli jako mezi ženami Češi, na velkou bednu se ještě vešla na prvních dvou úsecích výborně běžící Ukrajina.

Pavel Kubát chyboval v první polovině trati, poté běžel vyrovnaný závod a štafetu po prvním úseku přivedl do cíle ve třetí skupince a na sedmém místě se ztrátou 1:49 na čelo. “Byl jsem na startu šíleně nervózní, takže jsem rád, že se mi to povedlo. Byl to komplexní orienťák a ty štafety tomu dodaly ještě takovou třešinku. Nepřiběhl jsem sice první, ale spokojenost,” komentoval svůj výkon po závodě královehradecký závodník. Na druhém úseku Miloš Nykodým pozici udržel, ale ztrátu navýšil. Jako Kubátovi mu nevyšel ideálně začátek trati. Předával štafetu a čelovku Vojtěchu Královi se ztrátou 3:41. Tomu se už do páté kontroly podařilo posunout českou štafetu na velkou bednu, když předběhl štafetu Ukrajiny a Francie. Ztráta na medailové pozice ale byla už příliš velká. Král stabilním výkonem podržel krásnou pátou pozici a zopakoval štafetové představení žen. “Byl to dobrý výkon, pocity jsou pozitivní, nebyla tam žádná zásadní chyba. Místy jsem možná až defenzivně stál a kontroloval si mapu, ale byl to dneska opravdu těžký terén, takže takhle se to prostě musí dělat, aby se to šlo bez chyby,” popsal náročnost štafetového závodu Vojtěch Král.

  1. Švédsko (Ridefelt, Lind, Bergman)
  2. Norsko (Steiwer, Fosser, Kinneberg)
  3. Švýcarsko (M. Hubmann, Howald, Kyburz)
  4. Finsko (Kirmula, Kuukka, Ojanaho)
  5. Česko (Kubát, Nykodým, Král)
  6. Ukrajina (Glibov, Kratov, Panchenko)