Všichni čeští závodníci suverénně do sprintového finále

3. 7. 2021

Světový šampionát rozběhla sprintová kvalifikace v orientačně atraktivních prostorech vojenské pevnosti Terezín. Na start 3 – 3,5 km dlouhé kvalifikace se postavilo 101 mužů a 78 žen, z nichž do odpoledního finálového závodu postoupilo 15 nejlepších z každého rozběhu. Rozběhy v mužské kategorii ovládli švédští závodníci Emil Svensk a Peter Max Bejmer a sprintový specialista z Belgie Yannick Michiels. Suverénně si vedla i česká trojice mužů: Vojtěch Král byl ve svém rozběhu druhý, Tomáš Křivda třetí a Jakub Glonek čtvrtý. Do finále jde i kompletní švýcarská sestava – Daniel Hubmann, Joey Hadorn, Matthias Kyburz a Florian Howald.

Mezi ženami byly nejrychlejší švédská hvězda Tove Alexandersson a pak domácí závodnice Adéla Indráková a Tereza Janošíková. Postup si zajistila z třinácté pozice i třetí česká závodnice Vendula Horčičková i hlavní favoritky závodu Elena Roos a Simona Aebersold ze Švýcarska, Maja Alm z Dánska a Karolin Ohlsson ze Švédska.

Několikapatrové zdi bastionu, ale i městská zástavba se spletitými uličkami nabídly řadu pestrých postupů a daly závodníkům zabrat. „Terén je hodně netypický pro Česko. V Česku máme prakticky pouze jednu podobnou městskou pevnost, která by Terezín připomínala a kde jsme mohli trénovat (Josefov, pozn. redakce),“ popsala specifičnost závodu vítězka rozběhu Janošíková.

Timovi Robertsonovi z Nového Zélandu, třetímu v rozběhu, připadal závod také náročný: „Byla to opravdu zábava, ale zároveň dost orientačně technická, zvláště na začátku, kdy spousta lidí běžela různými směry, takže jste museli dávat pozor, abyste nenarazili do běžce a samozřejmě zároveň sledovat mapu. Byl jsem nadšený, že se běží závod, kde vysoká rychlost není prioritou číslo jedna a doufám, že finále bude podobné, ne-li těžší. “ Ve 14:31 startuje opět v terezínské pevnosti finálový závod mužů následovaný závodem žen od 15:50.